Festiwal O!PLA 2023

Festiwal O!PLA 2023 

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy się Animacji.

Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie Ona.

Realizowany od 2013 roku unikalny Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA jest promocją w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

Nasza szkoła, a dokładniej uczniowie klas I – III, po raz pierwszy uczestniczyli w tym festiwalowym święcie kina animowanego. Uczniowie w ramach festiwalowych prezentacji wzięli udział w konkursie „Teraz dzieci mają głos”.

Przez ponad miesiąc mieli możliwość zobaczyć sześć zgłoszonych do konkursu filmów, a potem zagłosować na wybrany, ich zdaniem najlepszy, polski film animowany roku 2023.

Nasi młodzi widzowie wykazali się niezwykłą intuicją i wrażliwością, ponieważ, jak się okazało podczas finału, zagłosowali w taki sam sposób jak większość biorących udział w konkursie dzieci polskich szkół.

W konkursie „Teraz dzieci mają głos” im. Leszka Gałysza wzięło udział 13 775 młodych widzek – Jurorek / widzów – Jurorów.

Złoty tobołek koziołka Matołka został przyznany filmowi „Mali blokersi: Chcemy wielkie dzieło pacnąć” Piotra Furmankiewicza /6620 głosów / opowiadający o trójce osiedlowych ziomków przygotowujących się do osiedlowej akcji – chcą pacnąć imponujące graffiti! Od pomysłu do realizacji jest jednak długa droga, a efekt końcowy zaskoczy nawet samego komendanta policji.

Film Furmankiewicza – doktora sztuki filmowej, wykładowcy na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, laureata wielu prestiżowych nagród, zdobył wśród naszych szkolnych młodych jurorów najwięcej głosów i został zdecydowanym zwycięzcą tegorocznego festiwalu.

Mamy nadzieję, że spotkamy się na festiwalu już za rok, a w  konkursie wezmą udział również uczniowie klas starszych.