Kolejny tydzień izolacji
Zaczął się kolejny tydzień izolacji, a wiele wskazuje na to, że przed nami przynajmniej jeszcze kilka. Co robić, gdy nie wolno nam się spotykać z przyjaciółmi lub wyjechać na kilka dni? Jak oderwać się od rzeczywistości, która nie nastraja optymistycznie? Ja uważam, że jeśli to tylko możliwe należy sięgać po książki w każdej formie.
Dlatego czytać, by nieco zapomnieć o życiu w zamknięciu i ochronie przed koronawirusem trzeba! Z pomocą przychodzą nam Wolne Lektury – cyfrowa biblioteka, w której znajduje się już 5571 doskonałych utworów i ponad 600 audiobooków. Wszyscy mamy do nich prawo! Z Wolnych lektur literaturę pobierać można w kilku formach: PDF, MOBI, EPUB oraz MP3. Oznacza to, że poezję i prozę czytać można na ekranie komputera i na czytnikach, słuchać także na telefonach komórkowych i w samochodzie. Wolne lektury to największy w polskim Internecie darmowy i niekomercyjny zbiór legalnych tekstów. To najpopularniejsza biblioteka w Polsce!
Myślę, że znajdziecie tam również i te książki, które dzisiaj Wam proponuję. Będą to pozycje dla starszych czytelników:
- Sigridur Hhagalin Bjornsdottir „Wyspa”, przełożył Jacek Gdek, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2018
Przedstawiam Wam najważniejszą islandzką książkę ostatnich lat. Świat, jaki znamy, przestaje istnieć z dnia na dzień. Islandia uznawana za jeden z najbardziej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu. Państwo, a wraz z nim prawo i zasoby społeczne zaczynają ulegać erozji. „Wyspa” to błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. To niepokojąca i przerażająca wizja naszej przyszłości, która może się spełnić. Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat.
![]()
- Maja Lunde „Błękit”, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2018
Upał, susza. Nieurodzaj, niedostatek, niepewność jutra. Nie gdzieś daleko, nie w następnym stuleciu. Tu i teraz. Signe i Dawid. Ona – norweska aktywistka środowiskowa, on – francuski uchodźca klimatyczny. Ona chce uchronić planetę przed zachłannością innych, on ponosi konsekwencje krótkowzroczności poprzednich pokoleń. Ich losy złączy niespodziewany splot wydarzeń. I… woda!
![]()
Obie propozycje jak najbardziej na czasie! Obie o ważnych dla ludzkości sprawach. Obie też wstrząsnęły czytelnikami i wywołały ożywioną dyskusję. Twój świat też może stanąć nad przepaścią. Co wtedy zrobisz?
