Listopad – liść opadł

Zanim liście spadną na ziemię przybierają całą paletę barw od złotej, żółtej, brązowej, pomarańczowej, a kończąc na ognistej czerwieni. Malują w ten sposób niesamowite pejzaże, ciesząc nasze oczy podczas leśnych wędrówek czy spacerów po parku.

Przełom października i listopada to okres, gdy koloryt w przyrodzie ulega kolejnej przemianie i staje się monotonnie brunatno – brązowy. Liście, niestety, niemal w całości zostają zrzucone i zaścielają ziemię. To ostatnia chwila, by zebrać je i zasuszyć.

I tak właśnie, z klasą zerową, zrobiliśmy namawiając dzieci na jesienny spacer po lesie czy parku.  Po tygodniu zaś, gdy listki były już dokładnie wysuszone, spotkaliśmy się na jesiennych zajęciach w ramach projektu czytelniczego „Mała książka – wielki człowiek”.

Zaczęliśmy je od jesiennych zagadek z wykorzystaniem wiersza „Jesień”. Tak rozluźnione, w dobrym nastroju, dzieci odebrały list od Pani Jesieni, która opisała w nim piękno i bogactwo tej pory roku. Przesłała też małym uczniom uroczą książeczkę Elżbiety Ostrowskiej pt. „Bajka o jesiennym szalu”, której treść z zaciekawieniem wysłuchali.

I tu zaczęły się zabawy z rachowaniem. Zerówkowicze dodając lub odejmując liście, zgodnie z treścią utworu, przeliczali je po każdej zmianie. Tylko nielicznym udała się ta jesienna układanka!

Jednak za wytrwałą pracę Pani Jesień przyniosła wszystkim jesienne zadania, z którymi uczniowie doskonale sobie poradzili.

Nie było też problemów z wykonaniem pracy plastycznej, do której wykorzystano mniejsze kolorowe listeczki, które to dzieci użyły jako rybki w jesiennym akwarium.

Na zakończenie Jesień miała dla dzieci wielką prośbę. Ponieważ na dworze robi się powoli coraz chłodniej – marzną nie tylko ludzie, zwierzęta, ale i… Jesień. Dlatego byłoby miło, gdyby pierwszaki wykonały dla niej piękny, jesienny szal, którym będzie mogła się otulić podczas jesiennych szarug i słot. Dzieciom nie trzeba było dwa razy powtarzać i… już po chwili szal był gotowy. Jaki był piękny! Pełen złota, czerwieni, pomarańczu i brązu.

Jesień to jednak piękna pora roku!!!