Dzień z Andersenem

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Na wybór patrona tego dnia miał zapewne wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięci i zostają z nami przez całe nasze dorosłe życie.

Dlatego nie mogłyśmy, w naszych zerówkowych grupach OA i OB., przejść obojętnie wobec tego tak niezwykłego dnia. Przyświecała nam myśl, że będzie on doskonałą okazją do spotkania z niezwykłymi opowieściami baśniopisarza i do udziału w czytelniczo – plastycznych zajęciach „W świecie baśni Hansa Christiana Andersena”, które odbyły się w bibliotece szkolnej

19 kwietnia – dzień jak co dzień?

Nie! Nie w zerówkowych grupach… W tym dniu uczniowie gotowi byli, by wybrać się w niecodzienną podróż. A co czekało tego dnia zerówkowych czytaczy i czytaczki?

Po pierwsze garść niezbędnych informacji z życia i twórczości mistrza Andersena i „wędrówka” z atlasem geograficznym po pięknej wyspie – Danii. Dalej gry literackie połączone z pięknym czytaniem, zabawy z plasteliną oraz baśniowe puzzle. Po trzecie – na zakończenie wykonanie czarodziejskiej różdżki – atrybutu każdej prawdziwej wróżki.

Żegnając się doszliśmy wspólnie do wniosku: Warto „umówić” się na spotkanie z książką, bo to ona otwiera nam drzwi na świat!

Obiecaliśmy też sobie, że będziemy częściej zaglądać do biblioteki, by wybierać kolejne książki do wspólnego czytania.