”Żeliwne baśnie”

19 listopada klasa 3b wraz z wychowawcą Marią Podsiad uczestniczyła w zajęciach muzealnych „Żeliwne baśnie” prowadzonych przez pracownika Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach ( on – line). Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego scenami m.in. z bajek Ezopa dekorowano wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu  fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę…W części warsztatowej każde z dzieci otrzymało replikę zabytkowego żetonu (odlew gipsowy) ze scenami z bajek Ezopa i ozdabiało je według własnej inwencji twórczej. To były świetne muzealne warsztaty .