Witaj gwiazdko złota

W grudniu 2021r. w klasach : 2c, 3a, 3b odbyły się świąteczne zajęcia muzealne (on –line) prowadzone przez pracowników gliwickich oddziałów Muzeum: Willa Caro i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego. Dzieci poprzez ciekawe opowiadania i  prezentacje poznały polskie zwyczaje i tradycje  świąteczne.  Dowiedziały się, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się prezentami i dlaczego przypada właśnie 6 grudnia. Rozwiązały zagadkę , kto w różnych regionach Polski w Wigilię przynosi prezenty (Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdorek czy Mikołaj), poznały  wybrane przykłady dziedzictwa związanego z obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia, charakterystyczne dla danych regionów – takie jak chociażby szopki krakowskie. W części warsztatowej wykonywały różne  prace plastyczne: Mikołaja, stajenki, aniołki, skarpety świąteczne i ozdoby choinkowe. Materiały warsztatowe: szablony i odlewy gipsowe zapewniło bezpłatnie Muzeum  w Gliwicach.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum i życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia !