Wierszem i prozą o Mikołaju Koperniku

Wierszem i prozą o Mikołaju Koperniku

 Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę tak jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa.

Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wszyscy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię?

24 lutego 2023 roku w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbył się konkurs dla uczniów klas 2-5, gdzie wierszem i prozą młodzi uczestnicy opowiedzieli historię wielkiego uczonego.

Niezwykła podróż z Kopernikiem zaczęła się w XV – wiecznym Toruniu na stronach książki „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” Katarzyny i Pawła Ziemnickich, a skończyła na recytacji wierszy przez młodszych uczniów.

Podsumowując, w Szkolnym Konkursie Recytatorskim i Głośnego Czytania pt. „Wierszem i prozą o Mikołaju Koperniku, nagrody otrzymali:

Recytacja –

  1. miejsce Tymoteusz Marondel klasa 2b
  2. miejsce Milena Stępniak klasa 3c
  3. miejsce Pola Harazim klasa 2b

Głośne czytanie –

  1. miejsce Maria Rutkowska klasa 4b
  2. miejsce  Maja Podsiadło klasa 5b
  3. miejsce Milena Kopeć klasa 5b

Wszystkim laureatom i  uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

Każdy wiek ma swoich geniuszy, a odkrywanie tajemnic Wszechświata to przygoda, która nigdy się nie kończy. Aby ją przeżyć, potrzeba nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim talentu, cierpliwości i odwagi.

Czy warto podjąć wysiłek?

Kopernik, Galileusz i inni odkrywcy uważali, że tak.

A Wy jak sądzicie?