Wiosna w Bullerbyn

Od najdawniejszych czasów wiosna była symbolem odradzającego się cyklu życia dlatego nasi przodkowie uważnie wypatrywali pierwszych oznak, które zwiastowały jej nadejście. Pierwsze jaskółki na niebie czy pierwsza wiosenna burza były czytelnymi znakami, że przyroda budzi się do życia i można hucznie świętować jej nadejście.

Już od połowy marca wyglądaliśmy, w grupie OB, wiosny i wypatrywaliśmy jej zwiastunów. Będąc na marcowych spacerach zadzieraliśmy wysoko głowy i spoglądaliśmy w niebo czekając na cieple promyki słońca, które zdjęłyby nam ciepłe czapki i szaliki oraz wymalowałyby na naszych nosach pierwsze piegi.

Dlatego, gdy na kartkach kalendarza pojawiła się magiczna data 21 marca postanowiliśmy spędzić ten dzień bardzo radośnie. Udaliśmy się do szkolnej biblioteki na spotkanie Świerszczykowego Klubu Książkowego pt. „Wiosna w Bullerbyn”.

Zaczęło się ono od poszukiwań ukrytego w bibliotece listu od pani Wiosny z zadaniami do wykonania. Następnie dzieci wysłuchały fragmentów książki Astrid Lindgren pełnej niesamowitych aktywności małych mieszkańców miasteczka wraz z nadejściem nowej pory roku. Odwiedziły też salę regionalną, gdzie uzyskały wiadomości o zwyczajach i tradycjach witania wiosny w dawnych czasach. Zgodnie z życzeniem Wiosny uczniowie wykonali tam wiosenne gaiki, którymi mieliśmy ją powitać. Wybraliśmy się również na spacer, by tam z wielką uwagą i starannością wyszukiwać nawet najmniejszych zwiastunów wiosny.

Na zakończenie tego bardzo aktywnego dnia, już w czytelni, dzieci wykonały kolorowe portrety bohaterki spotkania, które później ozdobiły szkolna gazetkę.

Zrobiliśmy sobie także pamiątkowe zdjęcie i teraz już spokojnie mogliśmy powiedzieć: „Witaj Wiosno!”