Festiwal O!PLA 2024

O!PLA, czyli Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji, już po raz 12. „wyruszył” w trasę po szkołach w całej Polsce. Realizowany od 2013 roku festiwal jest promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki – Animacji.

Zaprezentował wszystko to, co ciekawego wydarzyło się w polskim filmie animowanym przez ostatni rok.

Konkursowi głównemu, jak co roku, towarzyszył konkurs „Teraz Dzieci Mają Głos!”, który udowadnia, że może ryby głosu nie mają, ale dzieci jak najbardziej. To one były tu jedynym Jury, wybierając najlepsze filmy stworzone z myślą o nich. To od ich głosu zależało do kogo w tym roku powędrują Tobołki Koziołka Matołka – nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA.

Nasza szkoła – uczniowie klas I – VIII już po raz drugi uczestniczyli w tym festiwalowym święcie kina animowanego.

Przez ponad miesiąc mieli możliwość zobaczyć sześć zgłoszonych do konkursu filmów / w dwóch kategoriach wiekowych /, a potem zagłosować na wybrany, ich zdaniem najlepszy, polski film animowany roku 2024.

W tegorocznym konkursie „Teraz Dzieci Mają Głos!” im. Leszka Gałysza wzięło udział 19.109 młodych widzów w ponad 70. miejscowościach.

Nasi młodzi widzowie wykazali się niezwykłą intuicją i wrażliwością, ponieważ, jak się okazało podczas finału, zagłosowali w taki sam sposób jak większość biorących udział w konkursie dzieci polskich szkół.

W kategorii Wczesnoszkolnej / każdy uczeń otrzymał 3 głosy i mógł je rozdysponować wedle uznania /przyznano następujące nagrody:

Złoty Tobołek Koziołka Matołka – film „Szkolne wynalazki: smartfon”

Srebrny Tobołek Koziołka Matołka – film „Wielkie zmartwienie”

Brązowy Tobołek Koziołek Matołka – film „The Grand Mather”

Wyróżnienie – IV miejsce – film „Bajka na końcu świata”

Specjalne wyróżnienie – film „Melodia przyszłości”

W kategorii Szkolnej / głosowanie odbywało się poprzez Kod QR i oceny filmu w skali 1 – 5 / przyznano następujące nagrody:

Złoty Tobołek Koziołka Matołka – film „Zębuszka”

Srebrny Tobołek Koziołka Matołka – film „Wielki mały gigant”

Brązowy Tobołek Koziołka Matołka – film „Jedwabny szal”

Wyróżnienie – IV miejsce – film „Bajka o początku”

Specjalne wyróżnienie – film „Portret konia”

Miło nam również poinformować, że zeszłoroczna, 11. O!PLA została nominowana do Plastrów Kultury w kategorii Wydarzenie Filmowe Roku. Serdecznie gratulujemy organizatorom tego unikalnego festiwalu, który stał się rozpoznawalną i szanowaną na całym świecie marką promującą i wspierającą polską animację.

Dziękujemy wszystkim klasom, które wzięły udział w 12. Ogólnopolskim Festiwalu i do zobaczenia już za rok!

/ I.Klimczyk, W.Kowalska /