Kolejny tydzień izolacji

Zaczął się kolejny tydzień izolacji, a wiele wskazuje na to, że przed nami przynajmniej jeszcze kilka. Co robić, gdy nie wolno nam się spotykać z przyjaciółmi lub wyjechać na kilka dni? Jak oderwać się od rzeczywistości, która nie nastraja optymistycznie?  Ja uważam, że jeśli to tylko możliwe należy sięgać po książki  w każdej formie.

Dlatego czytać, by nieco zapomnieć o życiu w zamknięciu  i ochronie przed koronawirusem trzeba! Z pomocą przychodzą nam Wolne Lektury – cyfrowa biblioteka, w której znajduje się już 5571 doskonałych utworów i ponad 600 audiobooków. Wszyscy mamy do nich prawo! Z Wolnych lektur literaturę pobierać można w kilku formach: PDF, MOBI, EPUB oraz MP3. Oznacza to, że poezję i prozę czytać można na ekranie komputera i na czytnikach, słuchać także na telefonach komórkowych i w samochodzie. Wolne lektury to największy w polskim Internecie darmowy        i niekomercyjny zbiór legalnych tekstów. To najpopularniejsza biblioteka w Polsce!

Myślę, że znajdziecie tam również i te książki, które dzisiaj Wam proponuję. Będą to pozycje dla starszych czytelników:

  1. Sigridur Hhagalin Bjornsdottir „Wyspa”, przełożył Jacek Gdek, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2018

Przedstawiam Wam najważniejszą islandzką książkę ostatnich lat. Świat, jaki znamy, przestaje istnieć z dnia na dzień. Islandia uznawana za jeden z najbardziej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu. Państwo, a wraz z nim prawo i zasoby społeczne zaczynają ulegać erozji. „Wyspa” to błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. To niepokojąca i przerażająca wizja naszej przyszłości, która może się spełnić. Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat.

  1. Maja Lunde „Błękit”, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2018

Upał, susza. Nieurodzaj, niedostatek, niepewność jutra. Nie gdzieś daleko, nie w następnym stuleciu. Tu i teraz. Signe i Dawid. Ona – norweska aktywistka środowiskowa, on – francuski uchodźca klimatyczny. Ona chce uchronić planetę przed zachłannością innych, on ponosi konsekwencje krótkowzroczności poprzednich pokoleń. Ich losy złączy niespodziewany splot wydarzeń. I… woda!

     Obie propozycje jak najbardziej na czasie! Obie o ważnych dla ludzkości sprawach. Obie też wstrząsnęły czytelnikami i wywołały ożywioną dyskusję. Twój świat też może stanąć nad przepaścią. Co wtedy zrobisz?